Yesterday at Kapali Carsi ♥

Skrivet av Therese Samin tisdag Aug 3, 2010 i kategorin Shopping, Turkiet

Igår var vi inne i Eminönü och mest jobbade, men vi hann även med en tripp på tu man hand i kapali carsi, älskar den platsen alltså!! Om det inte vore för alla turister så vore den 1000 gånger bättre, men där turisterna är där är alla som ropar ”sweetie have a look” ” for you 25 lira” osv osv och där är allt dubbelt så dyrt också! Plus att man knappt kan ta sig fram vissa stunder för alla tyskar och japaner.. och jag föredrar att hänga runt turkar, dels för att jag vill lära mig språket men mest för att jag är ju här för turkiet och turkarnas skull! Tyskar skulle jag åka till Tyskland om jag ville träffa på.. Men nog om det, vi hade det iaf väldigt bra! Nedanför den delen som är under tak så finns ju marknaden där nästan bara turkar handlar, där är priserna mer okej, försäljarna är inte likadana och det är så underbart att vandra där!! Varmt, men underbart ♥Vi vandrade där, jag köpte en top och ett par enorma hemmabyxor och vi snicksnackade en hel del och svettades som jag vet inte vad i värmen!

Lite bilder från igår, dagens bilder kommer imorgon insaAllah

IMG_7555

IMG_7562

IMG_7566

IMG_7576

IMG_7582

Nu ska jag dra min röv mot sängen, får så ont i ryggen nu när jag suttit vid datorn så här länge så I go.. PUSS


4 Responses to “Yesterday at Kapali Carsi ♥”

  1. Sofia Says:

    Alltså åh, den vita tunikan!!! <3 ;)

  2. bitte Says:

    Hej jag länkar till alla som röstar på min sko i Nellys Designa sko tävling

    http://blogg.veckorevyn.com/pinsamt/2010/08/01/lankar/

    kram Bitte

  3. jasmin Says:

    Salam Therese!
    Vackra bilder från marknaden du lagt upp man önskar man stod där i folkvimmlet, De sista två påminner mig om Syrien för där såg marknaden exakt ut så. :)
    Förresten vet jag nu vem du liknar hehe Kate Beckinsdale! Fast du är sötare ;)

    Ha det bäst
    Jasmin

  4. em Says:

    Förstaor lite vad du menar men jag har varit där flera gaonger och aldrig känt denna press fraon turisterna som alla pratar om. Men kanske jag har haft tur :) Dessutom hänger jag mest pao bakgatorna, där är det bara turkar. Mycket bättre. Och även om Tyskarna är frusterande, de tänker samma sak om oss svenskar pao vissa semesterorter ;)

    Jättefina bilder iaf, nu längtar jag till Istanbul!

Lämna en kommentar